Przeskocz do treści

Frezowanie pni – czy potrzebne szkolenie?

Frezowanie pni – czy potrzebne szkolenie?
Frezowanie pni – czy potrzebne jest szkolenie?

Frezowanie pni jest ciekawą pracą, w której można dobrze zarobić, jeśli będzie się skutecznie pracowało. Jednak co zrobić, jeśli dopiero chcemy wystartować w tej branży, a tak naprawdę w ogólnie nie znamy się na frezowaniu? Czy potrzebne jest jakieś specjalne szkolenie?

Operator obróbki skrawaniem

Kierunek w szkole gdzie uczą frezerów, nazywany jest: "operator obróbki skrawaniem". W takim miejscu z pewnością nauczymy się jak obsługiwać wszelaki sprzęt skrawający taki jak frezarki czy tokarki. Zgłębimy też tam wiedze na temat zasad naukowych działania danego sprzętu, poznamy odpowiednie wzory, aby ustalić odpowiednią prędkość skrawania i zdobędziemy jeszcze wiele innych ciekawych informacji, które przydadzą się nam w życiu. Jednak tutaj nie nauczą nas co to frezowanie pni i jak je wykonać.

Nauka u specjalisty

Najlepiej wybrać się do kogoś, kto na co dzień ma do czynienia z pracą na takim sprzęcie, który nas interesuje. Najważniejsze co ma nam do zaoferowania osoba, która zna frezowanie pni na wylot to właśnie jej doświadczenie, którego nam brak. Taka osoba szybko nas nauczy jak poprawnie frezować i z pewnością podzieli się z nami radami i "sztuczkami" które wyrobiła przez lata pracy. Warto zapłacić za takie szkolenie nawet duże pieniądze, bo jest to inwestycja w wieloletnie doświadczenie. Chyba że wolimy zaoszczędzić a później borykać się z różnymi problemami...

Nauka samodzielna

Nie jest to dobry pomysł, gdyż frezarka jest urządzeniem niebezpiecznym, jednak jeśli nie mamy się od kogo uczyć, to możemy spróbować działać na własną rękę. Przed tym koniecznie należy zapoznać się z dokumentacją naszego sprzętu oraz z zasadami bezpiecznej pracy - tak, aby nie zrobić sobie krzywdy. Frezowanie pni nie jest takie proste, jak się wydaje. Warto przed pierwszym odpaleniem maszyny znaleźć w internecie jakieś poradniki i filmy poglądowe, gdyż będzie to bardzo pomocne w nauce. Trzeba poszukać jak najwięcej informacji przed rozpoczęciem działań. Niezbędny będzie także odpowiedni sprzęt ochronny, bez którego nie powinniśmy się chwytać za frezowanie pni.

Podsumowanie

Czy szkolenie jest potrzebne? Tak, absolutne minimum to przeczytanie dokumentacji i instrukcji dotyczących bezpiecznych pracy. Jednak najlepiej jest znaleźć kogoś, kto na frezowaniu pni zjadł swoje zęby i nie mówię tutaj o bobrze. Osoba z doświadczeniem da nam najwięcej, gdyż podzieli się z nami wiedzą, do której musielibyśmy dochodzić długi czas. Ukończenie szkoły o profilu: operator obróbki skrawaniem może też być dobrym pomysłem. Jednak gdy zdecydujemy się na samodzielne próby, to zadbajmy o bezpieczeństwo i poszukajmy poradników np. w internecie.